Πως να φτιάξετε χρωματιστό καπνογόνο

Γενική και χαλαρή κουβεντούλα...

Συντονιστής: Συντονιστές

Πως να φτιάξετε χρωματιστό καπνογόνο

Δημοσίευσηαπό Trwn_petros » Κυρ Φεβ 08, 2009 9:56 pm

Συγνώμη για την συμπεριφορά μου τόσο καιρό και ούτε ένα post αλλά τώρα θα επανορθώσω κάνοντας αυτό το tutorial. Πόσες φορές βρεθήκατε σε μια κατάληψη ή έστω σε μια οικογενειακή συνάθροιση όπου θέλατε να ξεφύγετε από την ρουτίνα και τις συζητήσεις των πιο μεγάλων ????? Εεεεε?



Ιδού:

Υλικά:
01. Νιτρική Κάλιο {Πωλείτε σε μαγαζιά κηπουρικής (κάει τις ρίζες των φυτών)}
02. Μαγειρική Σόδα (στα σούπερ-μαρκετ)
03. Ζάχαρη (στα σούπερ-μαρκετ)
04. Οργανική χρωστική σε σκόνη (Πωλείτε στα μαγαζιά μοντελισμού "Hobby Shops" είναι ο καπνός που βγάνει στα αεροπλάνα επιδείξεων)


Φάση 1:Δημιουργία χρωματιστού μίγματος καπνογόνου


• 01. Ανακάτεψε 60 γραμμάρια νιτρικού καλίου με 40 γραμμάρια ζάχαρης σε τηγάνι με χαμηλή φωτιά. Είναι σε κλίμακα 3:2 οπότε αν δεν υπάρχει ζυγαριά χρησιμοποιείστε 3 μεγάλες γεμάτες κουταλιές της σούπας νιτρική ποτάσα και 2 γεμάτες κουταλιές της σούπας ζάχαρη.
• 02. Η ζάχαρη θα κοκκινίσει προς το καφέ (πάρει χρώμα). Συνεχίζουμε το ανακάτεμα μέχρι το μίγμα να γίνει σαν βούτυρο.
• 03. Βγάζουμε το τηγάνι από την φωτιά .
• 04. Ανακατεύοντας γερά ρίχνουμε μια γεμάτη κουταλιά του γλυκού μαγειρική σόδα . Η μαγειρική σόδα θα βοηθήσει ώστε η καύση στο μίγμα μας να αργήσει μόλις ανάψει.
• 05. Προσθέτουμε 3 γεμάτες κουταλιές οργανικής χροστικής σε σκόνη (το χρώμα της βόμβας δηλαδή). Το μπλε και πορτοκαλή έχουν πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα. Γερό ανακάτεμα.
• 06. Αφαιρέστε το μίγμα όσο είναι ακόμα ζεστό και εύκαμπτο.



Φάση 2:Δημιουργία βόμβας για χρήση


• 01. Βάζουμε το μίγμα μας σε μια στρογγυλή θήκη όπως ένα χαρτόνι σφραγισμένο ή ακόμα και το ρολό από το χαρτί υγείας του μπάνιου μας με σφραγισμένο τον πάτο του. Γρήγορα όσο είναι ακόμα ζεστό.
• 02. Μόλις μπει το μίγμα μας στην θήκη του βάζουμε έναν στυλό στο κέντρο. Εκεί μόλις στεγνώσει θα μπει το φυτίλι μας για την ανάφλεξη (κατά προτίμηση στρογγυλό).
• 03. Το αφήνουμε για μια 1 ώρα μέχρι να γίνει σαν πέτρα και να στεγνώσει.
• 04. Αφαιρούμε το στυλό.
• 05. Προσθέτουμε το φυτίλι μας, αν δεν υπάρχει κάνει και το πυροτέχνημα που βάζουν στις τούρτες οι ζαχαροπλάστες. Επιπλέον στο κενό γύρο γύρο από το φυτίλι μας βάζουμε μεσαίες μπάλες από βαμβάκι αλλά προσοχή το φυτίλι να εξέχει έτσι να μπορέσουμε να ανάψουμε το καπνογόνο μας.
• 06. Τυλίγουμε το καπνογόνο απ’ τα νύχια έως την κορυφή με μονωτική ταινία, ΦΥΣΙΚΑ αφήνουμε μια μικρή τρύπα γύρω από το φυτίλι μας για να βγει ο καπνός.
• 07. Και τέλος η στιγμή που όλοι περιμένουμε, η χαρά κάθε πυρομανή και τρομοκράτη, it’s ShowTime ! ! ! !

Οδηγίες Ασφαλείας:

1)Το τηγάνι το πλένουμε και καλό θα είναι να μην ξαναχρησιμοποιηθεί ποτε μαζί με τα κουτάλια.
2)Η Εργασία θα πρέπει να γίνεται σε εξωτερικό χώρο γιατι σε περίπτωση ανάφλεξης απο το τηγάνι δεν σας σώζει ούτε ο θεός ο ίδιος !
3)Η επίβλεψη από κάποιο ενήλικα είναι απαραίτητη.
4)Σε περίπτωση που κάποιος το δοκιμάσει θα το κάνει με δική του ευθύνη.



http://www.youtube.com/watch?v=uhTePRt-DKY



-------------------------------------------------------------------------------------------------

Το έχω μεταφράσει προσωπικά οπότε sorry για τυχόν λάθη.



Make the Colored Smoke Bomb Mixture



• Mix 60 g potassium nitrate with 40 g sugar in a saucepan over low heat. It's a 3:2 ratio, so if you don't
have grams, use three large spoonfuls of potassium nitrate and two large spoonfuls of sugar (3 tablespoons and 2 tablespoons,
if you feel the need to be precise).
• 2. The sugar will carmelize and brown. Stir the mixture continuously until it resembles smooth peanut butter.
• 3. Remove the mixture from heat.
• 4. Stir in a spoonful of baking soda (rounded teaspoon is fine). The baking soda is added to slow down the combustion when the smoke bomb is ignited.
• 5. Add three large spoonfuls (3 tablespoons) of powdered organic dye. Blue dye and orange dye are said to produce better results than the other colors. Stir to mix well.
• 6. Construct the smoke bomb while the mixture is still hot and pliable.


Assemble the Smoke Bomb



• 1. Fill a cardboard tube with the warm smoke bomb mixture.
• 2. Push a pen or pencil down into the center of the mix (doesn't have to be all the way to the bottom but should
be enough that the pen stands in the mixture). You could use a different shape, but the cylinder works really well.
• 3. Let the mixture harden (about an hour).
• 4. Remove the pen.
• 5. Insert a firework fuse. Push pieces of cotton balls into the hole to tamp the fuse securely
inside the smoke bomb. Be sure there is fuse left outside of the tube so that you will be able to light your smoke bomb.
• 6. Wrap the smoke bomb with duct tape. Cover the top and bottom of the tube, too, but leave the hole area with the cotton
and fuse uncovered.
• 7. Go outside and light your smoke bomb!
Τελευταία επεξεργασία από Trwn_petros και Τρί Δεκ 18, 2012 1:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει στην θάλασσα.
Το κάπνισμα βλάπτει το τσιγάρο.
Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ, και αν δεν ξέρεις χέστηκα, έχω και φακό.
Μην πατάτε το χόρτο, καπνίστε το!
Τα σχολεία φωτίζουν όταν καίγονται.
Αν ο Θεός ήταν δημοκράτης, δεν θα έδινε 10 εντολές, θα έδινε 10 προτάσεις προς συζήτηση.
Μην χαμογελάτε. Φαίνονται τα απαίσια δόντια σας.
Μην παίρνεις ναρκωτικά. Δεν φτάνουν για όλους.
Ο θάνατος είναι κληρονομικός.
Όποιος βιάζεται, βρίσκει την καλύτερη θέση.
Τίποτε δεν είναι αδύνατον, όταν βάζεις τους άλλους να το κάνουν.
Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.
Άβαταρ μέλους
Trwn_petros
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Αύγ 14, 2007 3:21 pm

Re: Πως να φτιάξετε χρωματιστό καπνογόνο

Δημοσίευσηαπό Gacker » Δευτ Δεκ 17, 2012 2:20 pm

Καλησπερα φίλε πολύ ενδιαφέρον το τουτοριαλ αλλά έχω φάει όλο το κόσμο ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΠΟΤΑΣΑ!
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ μια συγκεκριμένη μάρκα προϊόντος μπας και το βρώ έτσι?
ΦΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!
Gacker
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 17, 2012 2:16 pm

Re: Πως να φτιάξετε χρωματιστό καπνογόνο

Δημοσίευσηαπό Trwn_petros » Τρί Δεκ 18, 2012 1:47 am

Sorry έχω κάνει κακή μετάφραση είναι παλιό post, δεν είναι νιτρική ποτάσα αλλά νιτρικό κάλιο kno3
googlαρε "νιτρικό κάλιο kno3" και θα δεις που είναι διαθέσιμο. καλή τύχη.
Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει στην θάλασσα.
Το κάπνισμα βλάπτει το τσιγάρο.
Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να περπατώ, και αν δεν ξέρεις χέστηκα, έχω και φακό.
Μην πατάτε το χόρτο, καπνίστε το!
Τα σχολεία φωτίζουν όταν καίγονται.
Αν ο Θεός ήταν δημοκράτης, δεν θα έδινε 10 εντολές, θα έδινε 10 προτάσεις προς συζήτηση.
Μην χαμογελάτε. Φαίνονται τα απαίσια δόντια σας.
Μην παίρνεις ναρκωτικά. Δεν φτάνουν για όλους.
Ο θάνατος είναι κληρονομικός.
Όποιος βιάζεται, βρίσκει την καλύτερη θέση.
Τίποτε δεν είναι αδύνατον, όταν βάζεις τους άλλους να το κάνουν.
Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.
Άβαταρ μέλους
Trwn_petros
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Αύγ 14, 2007 3:21 pm


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron