Γενικες ερωτησεις

Γενική και χαλαρή κουβεντούλα...

Συντονιστής: Συντονιστές

Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευσηαπό sfin » Δευτ Σεπ 01, 2008 6:01 pm

Παιδια καλησπερα σας!
Με λενε χαρη και φετος περασα στο τμημα επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων στην πολη σας!
Και ηθελα να σας ρωτησω τα εξεις:
1)Υποστηριζεται ADSL στην περιοχη σας?
2)Για να συνδεθω στο δικτυο σας, χρειαζομαι καποιον ειδικο εξοπλισμο, ή γινεται με μια απλη ασυρματη καρτα δικτυου?
3)Αν συνδεθω στο δικτυο σας, παρεχετε internet?
4)Νοικιασα ενα σπιτι στην Καλαβρυτων, κοντα στα γηπεδα, λιγο πιο κατω. Eιναι κοντα καποιος κομβος σας?
5)Αν θελω να φτιαξω κι εγω εναν κομβο, τι εξοπλισμο θα χρειαστω? Το κοστος με ενδιαφερει περισσοτερο.....
Ευχαριστω εκ των προτερων και καλως σας βρηκα!
sfin
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 01, 2008 5:51 pm

Re: Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευσηαπό homo » Παρ Σεπ 05, 2008 11:35 am

Συγχαρητήρια, εύχομαι καλές σπουδές και καλή φοιτητική ζωή.
1) τα σπίτια εντός πόλης καλύπτονται από adsl έως 24Mbps (οπότε εκεί που μένεις δεν έχεις πρόβλημα κάλυψης)
2) ο εξοπλισμός δεν είναι ιδιέτερα περίπλοκος, μια ασύρματη κάρτα δικτύου θα μπορούσε να σε εξυπηρετήσει μιας και βρίσκεσαι κοντά στον κόμβο #67 να και ίσος χρειαστόυμε κάτι διαφορετικό (θα τα πούμε όταν με το καλό κάνουμε scanarisma :D )
3) Το Ασύρματο Δίκτυο Τρίπολης δεν είναι ISP . Κάποια μέλη -αν το επιθυμούν- μπορούν να παρέχουν και πρόσβαση στο internet χωρίς καμία εγγύηση καλής λειτουργίας
4) Ναι απάντησα ποιο πάνω ο κόμβος #67. Ακόμα και αν δεν έχεις οπτική επαφή μ' αυτόν υπάρχει ο κόμβος του συλλόγου στο βουνό του Αγιου Δημητράκου που βλέπει όλη τη πόλη.
5) σε γενικές γραμμές θα χρειαστείς: κεραία, ασύρματη κάρτα/ασύρματο δρομολογητή, ιστό για τη κεραία, ηλεκτρολογικό κουτί, αρκετό καλώδιο utp και 'απειρη υπομονή/θέληση :D Το κόστος αρχίζει από 100-120€ και φτάνει μέχρι όσα θές . Αν έχεις κάποιο παλιό pc (γύρω στα 300mhz ή καλύτερο) το κόστος είναι σχετικά μικρότερο και οι δυνατότητες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο

Αν βρίσκεσαι Τρίπολη μέχρι το Σάββατο (αύριο) μπορούμε να τα πούμε και από κοντά αλλιώς από Τετάρτη.
Άβαταρ μέλους
homo
Admin-Κεντρικός Διαχειριστής TRWN.GR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2007 3:47 pm
Node ID: 50
Αριθμός Links: 2 (+1 Access Points)
Αριθμός Δρομολογητών: 3

Re: Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευσηαπό sfin » Δευτ Σεπ 08, 2008 6:28 am

Ωραιος! Με καλυψες πληρως.
Τριπολη θα κατεβω μες στη βδομαδα, αλλα θα εχω πολλες δουλειες, οπότε οταν εγκατασταθω, θα σου πω για να συναντηθουμε καποια στιγμη!
Τωρα, να σε ρωτησω: τι ασυρματη καρτα να παρω? Pci ή usb?
sfin
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 01, 2008 5:51 pm

Re: Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευσηαπό homo » Δευτ Σεπ 08, 2008 10:46 pm

ok σε περιμένω, θα είμαι κι εγώ Τρίπολη περίπου μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου (πέρασα κι εγώ στο Πειραιά) αλλα έχουμε κι άλλα μέλοι να σε βοηθήσουν.
Όσο για τον εξοπλισμό (με ρώτησες για την wireless card) θα σου πρότεινα να μην βιαστείς. Αν το σήμα είναι ισχυρό ίσως μια usb καρτούλα μέσα από το σπίτι να κάνει δουλιά, ίσως όμως χρειαστεί pci card και να βάλουμε κεραία στο μπαλκόνι ή να βαλουμε ξεχωριστό router.
Άλλωστε αν κάνουμε παραγγελεία τον εξοπλισμό σε 2-3 μέρες θα τον εχουμε στα χέρια μας δεν αξίζει να το ρισκάρεις :wink:
Άβαταρ μέλους
homo
Admin-Κεντρικός Διαχειριστής TRWN.GR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Αύγ 08, 2007 3:47 pm
Node ID: 50
Αριθμός Links: 2 (+1 Access Points)
Αριθμός Δρομολογητών: 3


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron